Z poprzedniego wpisu już wiesz, że wątpliwości interpretacyjne w Twojej umowie, które nie dają się usunąć w drodze tzw. ogólnych dyrektyw wykładni oświadczeń woli, powinny być rozstrzygnięte na niekorzyść strony, która zredagowała tekst je wywołujący.
Innymi słowy. Ryzyko nie dających się usunąć (za pomocą ogólnych zasad prawem przewidzianych) niejasności tekstu umowy powinna ponieść ta strona, która zredagowała (w praktyce narzuciła) tekst.
A mówiąc wprost. Kto dołki kopie, ten sam w nie wpada. Chyba, że mówimy o kopaniu dołków pod fundamenty. Takie dołki są mile widziane 😊
Jak czytać treść umowy o roboty budowlane?
No dobrze. Ale w takim razie jak należy czytać umowę żeby dokopać się do rzeczywistego znaczenia użytych tam słów?
Na szczęście można sięgnąć do skrzynki sprawdzonych prawniczych narzędzi.
Jak zerkniesz na ostatnie „linijki” Twojej umowy to prawdopodobnie trafisz na powtarzające się we wzorach umów zdanie:
W sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.
Właśnie tam (w kodeksie cywilnym) znajdują się tzw. reguły wykładni oświadczenia woli. Czyli skrzynka z narzędziami do wyregulowania zgrzytów w umowie. Sięgając do niej, dowiesz się jak zrozumieć treść Twojej umowy o roboty budowlane.
A w praktyce wygląda to tak. Gdy dojdzie do sporu i każda ze stron umowy broni swojej interpretacji umowy, to należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy. Aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.
Czyli nawet jeśli na pierwszy rzut oka jakieś słowo nie do końca oznacza to, co uzgodniłeś z kontrahentem przed złożeniem podpisu na umowie, to jest szansa, aby taki zgrzyt naprawić.
Zatem będę się powtarzać (jak radio znane od pokoleń hity świąteczne), że to co wydaje się Tobie na pierwszy rzut niekorzystne, z perspektywy prawnika może zmienić się o 180% na Twoją korzyść.
Zanim rozpoczniesz spór z kontrahentem, upewnij się z jakich argumentów możesz skorzystać.
Sąd bada cel umowy i zgodny zamiar stron
Dlaczego zwracam Twoją uwagę na powyższe zagadnienia?
Ponieważ badaniem zgodnego zamiaru i celu umowy często zajmuje się sąd w sprawach m.in. o zapłatę wynagrodzenia/kary umownej np. z tytułu zwłoki albo opóźnienia w realizacji robót. I inne, które dotyczą finansów przedsiębiorców budowlanych. Przykłady już niebawem w kolejnych wpisach.
Miej na uwadze jedno. Baza orzeczeń, z której korzystam na co dzień walcząc o interesy klientów, których mam pod opieką zawiera kilka tysięcy spraw z całego kraju, w których inwestorzy/generalni wykonawcy/podwykonawcy i wielu innych przedsiębiorców walczyło o zapłatę różnych należności. Sąd przede wszystkim badał to, jaki był zgodny zamiar stron/do jakiego celu wspólnie dążyły/w jakich okolicznościach zawarły umowę – zamiast opierać się tylko na dosłownym znaczeniu słów.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś już przetarł szlaki i rozwiązał taki problem, z którym Ty aktualnie się zmagasz.
Dlatego warto na budowie sięgnąć po narzędzia z naszej prawniczej skrzynki. Chociażby po to, by sprawdzić, czy można naprawić jakieś niefortunnie sformułowane zapisy w Twojej umowie.
Warto wiedzieć
Co zrobić gdy wykonawca nie realizuje umowy o roboty budowlane?
Zgodnie z art. 636 k.c., jeśli wykonawca nie realizuje umowy albo wykonuje ją w sposób wadliwy czy sprzeczny z umową, możesz wezwać go do realizacji robót albo zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu możesz od umowy odstąpić. Albo możesz powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie robót innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo nierzetelnego wykonawcy.
Z kolei na podstawie art. 635 k.c., jeśli wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub zakończeniem robót tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, to możesz bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania umowy.
Kiedy wygasa umowa o roboty budowlane?
Umowa o roboty budowlane, co do zasady sama nie wygasa. Nawet jeśli upłynął termin wykonania robót. Konieczne jest rozwiązanie umowy poprzez złożenie oświadczenia o odstąpieniu, w przypadkach przewidzianych w ustawie lub w umowie.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat – kiedy i w jaki sposób strony mogą odstąpić od umowy o roboty budowlane, to znajdziesz je tutaj >>>> odstąpienie od umowy.
Czy można wypowiedzieć umowę o roboty budowlane?
W przypadkach przewidzianych w ustawie lub/i umowie, w zasadzie na każdym etapie możesz rozwiązać umowę o roboty budowlane. Oczywiście najbardziej pożądanym sposobem zakończenia współpracy jest opcja – za porozumiem stron. Wtedy od razu ustalasz warunki zapłaty wynagrodzenia za wykonane roboty.
Niemniej jednak, z mojej praktyki zawodowej wynika, że w spornych sytuacjach najczęściej do rozwiązania umowy dochodzi poprzez złożenie przez jedną ze stron oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Warto zawalczyć o swoje interesy i precyzyjnie sformułować kiedy, w jaki sposób i w jakiej formie skutecznie odstąpić od umowy.
Jak odzyskać pieniądze od nieuczciwego wykonawcy?
Jeśli wykonawca albo podwykonawca wziął zaliczkę albo zadatek, a następnie zniknął, to możesz wystąpić na drogę postępowania sądowego albo skorzystać np. z mediacji. Wszystko zależy od tego, jaki jest powód braku dobrowolnego zwrócenia Twoich pieniędzy. Pamiętaj, aby działać szybko i stanowczo. Poza instrumentami prawa cywilnego, możesz również posiłkować się kodeksem karnym. W zależności od konkretnego przypadku, nierzetelny wykonawca może ponosić odpowiedzialność nie tylko cywilną, ale również karną.
Takie same zasady możesz zastosować wtedy, gdy wykonawca albo podwykonawca nie chce zwrócić kosztów wykonania zastępczego.
Katarzyna Sabynicz
radca prawny
Photo by Samuel Cruz on Unsplash
***
Czy warto narzucać wzór umowy o roboty budowlane?
Jak myślisz? Czy warto narzucać wzór umowy o roboty budowlane? Odpowiedź znajdziesz w poniższym przykładzie z mojej praktyki.
Historia oparta na „faktach autentycznych”
Cztery lata temu zaczęłam współpracę z generalnym wykonawcą, którym z radością opiekuję się do dziś. Dlaczego z radością? Ponieważ patrząc wstecz mam ogromną satysfakcję widząc, jak wspólnymi siłami ograniczyliśmy ilość sporów sądowych [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }