Katarzyna Sabynicz

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcy prawnego i specjalizuję się w doradztwie prawnym i reprezentacji w sprawach sądowych, których przedmiotem jest uregulowanie stanu prawnego nieruchomości, spory o własność i podziały majątkowe oraz obsługa prawna przedsiębiorców z branży budowlanej i pokrewnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Nowe warunki techniczne 2024

Katarzyna Sabynicz30 lipca 2024

Dziś kontynuujemy wątek dalszych zmian w szeroko pojętym prawie budowlanym ➡ nowe warunki techniczne 2024.

🔔 Przypominam, że w sierpniu 2024r. pojawią się w sumie dwie istotne nowelizacje przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( w skrócie r.w.t. albo RWT).

Między innymi nowe warunki techniczne dotyczące sytuowania budynków. Również tych budynków, które są nietypowo lokalizowane na gruncie.

Dlatego dzisiaj zajmiemy się zmianami, które wejdą w życie z dniem 15 sierpnia 2024r. i dotyczą:

🔶 lokalizowania budynków po tzw. „skosie”;

🔷 szerszego zastosowania elementów drewnianych przy wznoszeniu budynków.

Warto już dziś z odpowiednim wyprzedzeniem uporządkować wiedzę 👍.

No to sprawdźmy, z jakimi zmianami przyjdzie nam się za chwile zmierzyć! 💪

Nowe warunki techniczne 2024

Zasady sytuowania budynków na działce po nowelizacji 1 sierpnia 2024 r.

A pamiętasz o pierwszej nowelizacji, która wejdzie w życie z dniem 1 sierpnia 2024r. ❓

Pisałam o tym w dwóch poprzednich artykułach.

Wśród tych zmian znajdują się m.in. regulacje dotyczące sytuowania budynków.

Prawodawca, walcząc z tzw. patodeweloperką, postanowił wprowadzić specjalne zasady sytuowania budynków wielorodzinnych. W tym uregulować odległości w jakich można lokalizować budynki produkcyjne i magazynowe.

Dlatego, jeśli przeoczyłeś te wpisy, to koniecznie nadrób zaległości, klikając poniżej 👇👇👇

Prawo budowalne 2024 część 1. 👉 Tj. o zwiększeniu odległości między budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, które są budowane na sąsiednich działkach; nowych zasadach sytuowania budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej. Ponadto o zwiększeniu odległości budynków produkcyjnych i magazynowych od budynków mieszkalnych. A także o nowych wymaganiach technicznych przyjaznych placów zabaw i walce  z „betonozą”.

Prawo budowlane 2024 część 2. A w niej 👉minimalna powierzchnia lokalu użytkowego. Zmiana zasad planowania stanowisk postojowych dla samochodów osobowych, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Obowiązek realizacji pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania rowerów lub wózków dziecięcych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. I nowość w projekcie budowlanym – analiza akustyczna.

No dobrze, to teraz przejdźmy żwawym krokiem, do dzisiejszego tematu 🏃‍♀️🏃‍♂️.

Dodanie części wspólnej do ogólnej zasady sytuowania budynków

Najpierw uporządkujmy wszystkie istotne zmiany w § 12 ust. 1 RWT 👇.

Otóż, zgodnie z ogólną zasadą sytuowania budynków, którą znajdziesz w § 12 ust. 1 r.w.t. ( już po nowelizacji z dnia 1 sierpnia 2024 r.), jeżeli z przepisów szczególnych lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy tej działki nie mniejszej niż:

1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;

2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy,

3) 5 m – w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy,

4) 5 m – w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy.

I teraz uwaga!

🔔 Powyższa regulacja zostanie jeszcze zmodyfikowana o dodatkowy zapis.

Spójrz poniżej 👇👇👇

Nowe warunki techniczne 2024 – ważna zmiana‼

Mianowicie, z dniem 15 sierpnia 2024r. do § 12 ust. 1 r.w.t. ( do wszystkich punktów zawartych w tym przepisie) zostanie dodana część wspólna. Będzie ona brzmiała tak: „przy czym każdą płaszczyznę powstałą w wyniku załamania lub uskoku ściany traktuje się jako oddzielną ścianę”.

Podsumujmy 👇.

W konsekwencji, po wszystkich zmianach, od 15 sierpnia 2024r.,  § 12 ust. 1 RWT będzie brzmiał następująco:

Jeżeli z przepisów § 13, § 19, § 23, § 36, § 40, § 60 i § 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy tej działki nie mniejszej niż:

1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy,

2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy,

3) 5 m – w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy,

4) 5 m – w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy,

– przy czym każdą płaszczyznę powstałą w wyniku załamania lub uskoku ściany traktuje się jako oddzielną ścianę.

Potrzeba powyższego doprecyzowania wynika z błędnej interpretacji przepisów przez niektóre organy administracji architektoniczno-budowlanej 😕.

Po prostu utożsamiały one pojęcie elewacji z pojęciem ściany, co nie było intencją projektodawcy.

Także zmiana była potrzebna i oceniam ją na plus 👍.

Ale, ale… To jeszcze nie koniec zmian § 12 RWT.

Poniżej ciąg dalszy….

Sytuowanie budynków po skosie 2024

✳✳✳

Przeczytaj koniecznie:

umowa deweloperska👉W tym artykule dowiesz się, co powinna zawierać umowa deweloperska? Jakie zobowiązania biorą na siebie deweloperzy względem nabywców? Jakie obowiązki informacyjne spoczywają na deweloperach? Czy można stosować klauzule waloryzacyjne? Jak wygląda w praktyce bezobciążeniowe wyodrębnienie nieruchomości? Lokal użytkowy w świetle nowej ustawy deweloperskie. Znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań dotyczących obowiązków deweloperów w świetle tzw. nowej ustawy deweloperskiej 2022r.

umowa rezerwacyjna 👉Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna ? Ile taka umowa kosztuje i kiedy powinno się ją zawrzeć ? Ile wynosi opłata rezerwacyjna i kiedy podlega zwrotowi ? Opłata rezerwacyjna a zadatek i zaliczka. Jakie są rodzaje umów rezerwacyjnych? Czym jest umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej ? Którą umowę wybrać przedwstępną czy rezerwacyjną ? (…)

✳✳✳

Sytuowanie budynku 2024 – nowe warunki techniczne 2024

Zanim przejdę dalej, to muszę zrobić małe wtrącenie…

Niestety nowelizacja dalej nie rozwiązuje nam problemu interpretacji pojęcia „sytuować”.

A szkoda. W końcu przepisy § 12 r.w.t. cały czas posługują się tym pojęciem 😕.

Oszczędzę Ci jednak długich wywodów prawnych, które w tym zakresie pojawiły się w orzecznictwie.

To co dla Ciebie jest istotne w praktyce, to fakt, że użyty w § 12 r.w.t. zwrot „sytuowanie budynku” oznacza zarówno budowę nowego budynku, jak i rozbudowę istniejącego w określonym miejscu.

Zgadzam się z poglądem, że stanowisko to znajduje potwierdzenie w treści § 2 r.w.t., który odnosi się do budynków „sytuowanych”. A to oznacza, że zakres jego zastosowania dotyczy projektowania i budowy nowych budynków lub innych działań określonych w § 2 r.w.t.

Czyli m.in. rozbudowy i przebudowy istniejącego budynku (dla przykładu, jeśli interesują Cię szczegóły, to zajrzyj do tych orzeczeń: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 listopada 2006 r., II OSK 1333/05 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 września 2018 r., II SA/Łd 491/18).

Przy czym jeszcze mała uwaga poniżej 👇👇👇.

„Sytuowanie budynku” 2024 w praktyce

Chcę być  z Tobą szczera więc muszę Cię lojalnie o czymś uprzedzić 😞.

Otóż, rozwinęła się także inna linia orzecznicza, zgodnie z którą określenie „sytuowanie budynku” odnosi się do wykonywania obiektu nowego, a także odbudowy. A nie dotyczy rozbudowy budynku już istniejącego.

Jako przykład, możesz zajrzeć do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 lutego 2013 r., II OSK 2024/11.

Jak to bywa w naszym kochanym prawie budowlanym…

Koncepcji i interpretacji jest zazwyczaj kilka i wszystko będzie zależało od indywidualnego przypadku w praktyce.

Sytuowanie budynków „po skosie”

Nowe warunki techniczne 2024  ➡ co z budynkami po tzw. skosie ?

Mianowicie, z dniem 15 sierpnia 2024 r. do § 12 r.w.t. zostanie dodany ust. 1a.

Zgodnie z tą zmianą dopuszcza się usytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, w odległości mniejszej niż 4 m, lecz nie mniejszej niż 3 m od granicy działki budowlanej, przy spełnieniu łącznie następujących warunków:

🔶 ściana budynku jest usytuowana w sposób inny niż równoległy do tej granicy działki;

🔷 odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi wynosi nie mniej niż 4 m od granicy tej działki.

Podsumowując, zgodnie z wprowadzanym przepisem § 12 ust. 1a r.w.t. w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki budowlanej na której jest on sytuowany, od dnia 15 sierpnia 2024 r. będzie możliwość zmniejszenia wymaganej odległości 4 m (lecz nie mniej niż do 3 m), gdy zostaną spełnione łącznie dwa warunki:

➡ ściana budynku usytuowana jest w sposób inny niż równoległy w stronę granicy działki,

➡ odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi wynosi nie mniej niż 4 m od granicy tej działki.

Nowe warunki techniczne 2024 – budynki po skosie

Jak widzisz, nowa regulacja § 12 r.w.t. dopuszcza możliwość zbliżenia budynku ze ścianą usytuowaną w sposób inny niż równoległy w stronę granicy działki na której sytuowany jest budynek.

Przy czym, trzeba to zrobić w taki sposób, by to lokalizacja zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi determinowała konieczność zachowania odległości 4 m.

W uzasadnieniu projektu tej nowelizacji przeczytasz, że dzięki zmianom możliwe będzie optymalne usytuowanie ściany budynku na działkach o nietypowym kształcie oraz w sposób inny niż równoległy.

Zapamiętaj!

‼ Uwaga, uwaga…..

Pamiętaj, że przepis § 12 ust. 1a r.w.t. nie dotyczy budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy w odległości 5 m.

Nowe warunki techniczne 2024 - budynki po skosie

✳✳✳

Chcesz porządnie zabezpieczyć swoje interesy na budowie ? 👷‍♀️👷‍♂️

Zapraszam do lektury poniższych artykułów:

umowa o roboty budowlane

umowa o dzieło na budowie

⏹ umowa o  podwykonawstwo robót budowlanych 

umowa o  podwykonawstwo w zamówieniach publicznych.

✳✳✳

Sytuowanie budynków 2024 – nowy załącznik do r.w.t.

Nowe warunki techniczne 2024 – co jeszcze nowego ?

To nie koniec zmian § 12 RWT. Jakby nie było już mało, to mamy kolejną nowość 🤔.

Z dniem 15 sierpnia 2024r. do § 12 r.w.t. zostanie dodany jeszcze ust. 10a, zgodnie z którym sposób określania minimalnej odległości ściany budynku od granicy działki budowlanej, o której mowa w ust. 1 i 1a, określa załącznik nr 1a do rozporządzenia.

W konsekwencji zostanie wprowadzony nowy załącznik (nr 1a). Będzie on wskazywał w sposób graficzny, na wybranych przykładach, poprawny sposób określenia minimalnej odległości budynków od granicy działki budowlanej.

Tutaj celem prawodawcy jest doprecyzowanie zasad sytuowania budynków i usunięcia dotychczasowych wątpliwości interpretacyjnych.

Dlatego takie działania oceniam oczywiście pozytywnie 👍😃.

Nowe warunki techniczne 2024r. – co będzie zawierał nowy załącznik do rozporządzenia?

Teraz kilka słów o zawartości tego nowego załącznika do rozporządzenia RWT.

Otóż załącznik nr 1a do r.w.t. będzie składał się z 7 rysunków.

I będzie wskazywał prawidłowy sposób określania minimalnej odległości ściany budynku do granicy działki budowlanej w poniższych konfiguracjach:

🔹 rys. 1 – Budynek zwrócony ścianą bez okien lub drzwi w stronę granicy działki budowlanej (§ 12 ust. 1 pkt 2 r.w.t.),

🔸 rys. 2 – Budynek zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki budowlanej (§ 12 ust. 1 pkt 1 r.w.t.),

🔹rys. 3 – Budynek zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami i ścianą bez okien lub drzwi w stronę granicy działki budowlanej (§ 12 ust. 1 pkt 1 i 2 r.w.t.),

🔸 rys. 4 – Budynek zwrócony ścianą z uskokami w stronę granicy działki budowlanej (§ 12 ust. 1 pkt 1 i 2 r.w.t.),

 🔹rys. 5 – Budynek zwrócony ścianą z załamaniami w stronę granicy działki budowlanej (§ 12 ust. 1 pkt 1 i 2 r.w.t.),

 🔸rys. 6 – Budynek ze ścianą usytuowaną w sposób inny niż równoległy w stronę granicy działki budowlanej (§ 12 ust. 1a r.w.t.),

 🔹rys. 7 – Budynek ze ścianą usytuowaną w sposób inny niż równoległy w stronę granicy działki budowlanej (§ 12 ust. 1a r.w.t.).

No dobrze tyle o zmianach przepisu § 12 RWT 😓.

Co jeszcze przewiduje nowelizacja pn. nowe warunki techniczne 2024 ?

Spójrz poniżej ⏬⏬⏬.

Szersze zastosowanie elementów drewnianych przy wznoszeniu budynków 2024

Dodatkowo, nowelizacja ma na celu m.in. umożliwienie szerszego zastosowania elementów drewnianych przy wznoszeniu budynków.

I co Ty na to ? Może chcesz się podzielić opinią w komentarzach poniżej tego artykułu? Zachęcam Cię gorąco 😃.

Tymczasem sprawdźmy co się zmienia.

Otóż, w wyniku zmiany § 216 w ust. 2 r.w.t. dodano pkt 4.

A to oznacza, że dopuszcza się przy projektowaniu budynku zastosowanie konstrukcyjnych elementów liniowych (o dominującym jednym wymiarze), w szczególności belek i słupów.

Takich, które są wykonane z drewna klejonego warstwowo o minimalnym wymiarze przekroju poprzecznego co najmniej 14 cm, w budynku niskim (N) ZL. O ile klasa odporności ogniowej tych elementów jest nie niższa niż R 30 i zastosowano rozwiązania ograniczające możliwość rozprzestrzeniania się pożaru między kondygnacjami

W projekcie nowelizacji znajdziesz takie uzasadnienie:

(…) dzięki takiej zmianie będzie możliwe wykonywanie słupów czy belek z drewna struganego, dobrej jakości, bez konieczności stosowania kosztownych i niekorzystnych dla środowiska zabezpieczeń ogniochronnych – w wielu krajach odstępuje się od ich używania. Należy zauważyć, że z uwagi na charakterystykę przekroju poprzecznego (pole przekroju, elementy zazwyczaj masywne), elementy te nie stanowią bezpośredniego zagrożenia pożarowego, a dodatkowo charakteryzują się wysoką klasą odporności ogniowej co wpływa na bezpieczeństwo budynku. Przykładowo, pozwoli to na wykonanie dźwigarów drewnianych nad salą widowiskową, pływalnią, itp., ale również widocznych, drewnianych elementów konstrukcyjnych w budynku użyteczności publicznej.

szersze zastosowanie elementów drewnianych 2024

Nowe przepisy ppoż a elementy drewniane obiektów budowlanych.

Pamiętaj, że z dniem 15 sierpnia 2024r. zmieni się także brzmienie § 232 WT, w którym dodano ust. 8.

W konsekwencji po zmianach, wewnątrz warstwowego elementu oddzielenia przeciwpożarowego w budynku niskim (N) ZL III lub w budynku niskim (N) ZL IV dopuszcza się stosowanie elementów nośnych wykonanych z drewna litego czterostronnie struganego z fazowanymi narożnikami lub drewna klejonego warstwowo, o klasie reakcji na ogień nie niższej od D z dodatkowymi klasyfikacjami s1, d0 lub s2, d0.

Jednocześnie pod warunkiem spełnienia łącznie następujących wymagań:

1️⃣ zabezpieczenia ogniochronnego elementów nośnych wykonanych z drewna przed ich zapaleniem okładziną klasy K2 60;

🔔 uwaga -> tego wymagania nie stosuje się w przypadku ścian oddzielenia przeciwpożarowego wykonanych w postaci dwóch niezależnych konstrukcyjnie ścian, jeżeli każda z tych ścian samodzielnie spełnia wymagania w zakresie klasy odporności ogniowej z uwagi na nośność ogniową, szczelność ogniową i izolacyjność ogniową (R E I), określone w § 232 ust. 4 WT.

2️⃣ wypełnienia pustych przestrzeni powietrznych materiałami o klasie reakcji na ogień co najmniej A2, d0;

3️⃣ nieprowadzenia wewnątrz warstwowego elementu oddzielenia przeciwpożarowego instalacji oraz nieumieszczania tam urządzeń, a także niewystępowania w tym elemencie otworów instalacyjnych, z wyjątkiem otworów zabezpieczonych w sposób, o którym mowa w § 234 ust. 1 i § 268 ust. 4-6 WT.

Wprowadzenie tego przepisu pozwoli na wznoszenie budynków o konstrukcji drewnianej – w budynku niskim (N) ZL III lub w budynku niskim (N) ZL IV.

Ponadto, podwyższenie klasy odporności ogniowej przegród powinno umożliwić ich dodatkowe zabezpieczenie, w celu bezpiecznego użytkowania obiektów na przestrzeni kolejnych lat.

Elementy drewniane 2024 – biegi, schody, pochylnie

Nowe warunki techniczne 2024 – ciąg dalszy zmian.

Następnie, z dniem 15 sierpnia 2024r. w § 249 po ust. 5 dodaje się ust. 5a w brzmieniu:

W budynku niskim (N) ZL III lub w budynku niskim (N) ZL IV wykonanym w klasie odporności pożarowej co najmniej „C” dopuszcza się występowanie w biegach lub spocznikach schodów lub pochylni o budowie warstwowej elementów nośnych wykonanych z drewna litego czterostronnie struganego z fazowanymi narożnikami lub drewna klejonego warstwowo, o klasie reakcji na ogień nie niższej od D z dodatkowymi klasyfikacjami s1, d0 lub s2, d0, pod warunkiem spełnienia łącznie następujących wymagań:

  • wykonania biegów lub spoczników schodów lub pochylni w klasie odporności ogniowej podwyższonej o co najmniej 30 minut w stosunku do klasy określonej w § 249 ust. 3;
  • wypełnienia pustych przestrzeni powietrznych materiałami o klasie reakcji na ogień co najmniej A2, d0;
  • obudowania od spodu biegów lub spoczników schodów lub pochylni okładzinami ognioochronnymi wykonanymi w sposób ograniczający rozprzestrzenianie się ognia do ich wnętrza.

Takie rozwiązanie z kolei pozwoli na wykonywanie bezpiecznych ciągów ewakuacyjnych (klatek schodowych) o układzie warstwowym, przy wykorzystaniu drewna jako elementów nośnych.

✳✳✳

Warto przeczytać też:

Odpowiedzialność solidarna inwestora. 👉Kiedy i do jakiej kwoty odpowiada inwestor za wynagrodzenie podwykonawcy. O tym, czy brak zgłoszenia podwykonawcy chroni inwestora przez solidarną odpowiedzialnością. Do jakiej wysokości wynagrodzenia odpowiada inwestor. Odpowiedzialność solidarna inwestora w świetle prawa zamówień publicznych.

Wynagrodzenie ryczałtowe a roboty dodatkowe 👉Jak rozliczyć roboty dodatkowe❓ Kiedy nie należy się wynagrodzenie za roboty dodatkowe❓ Kiedy wynagrodzenie jest ryczałtowe❓ Czy roboty dodatkowe wymagają aneksu do umowy❓ Czym się różni wynagrodzenie ryczałtowe od kosztorysowego❓ Wynagrodzenie ryczałtowe a roboty dodatkowe – jak uniknąć sporu o zapłatę❓ Praktyczne wskazówki w oparciu o historię z życia wziętą… 

Nowe warunki techniczne 2024 – przepisy przejściowe

Na koniec przepisy przejściowe.

🔔Z jednej strony zmiany, które dzisiaj omawiam wejdą w życie z dniem 15 sierpnia 2024 r. Ale z drugiej strony pamiętaj, że jeszcze w pewnych przypadkach będą obowiązywały stare przepisy.

Bowiem zgodnie z przepisami przejściowymi  dla zamierzenia budowlanego, wobec którego przed dniem 15 sierpnia 2024 r.:

🔷 został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę.

🔶 została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego.

🔷 zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych w przypadku, gdy nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

🔶 została wydana decyzja o legalizacji, o której mowa w art. 49 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – dalej pr. bud., oraz decyzje, o których mowa w art. 51 ust. 4 pr. bud.

– stosuje się przepisy dotychczasowe.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji znajdziemy wyjaśnienie, że intencją wprowadzenia powyższych przepisów przejściowych w przypadku wydania decyzji o pozwoleniu na budowę i decyzji legalizacyjnej, jest zachowanie równego statusu inwestora zarówno podczas zwykłej procedury udzielania pierwotnej zgody budowlanej udzielanej przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. Jak również udzielania następczej zgody budowlanej podczas postępowań legalizacyjnych i naprawczych prowadzonych przez organy nadzoru budowlanego.

W obu tych przypadkach mamy bowiem do czynienia z zamierzeniami budowlanymi już zrealizowanymi bądź będącymi w toku realizacji, więc inwestor nie będzie zaskakiwany nowymi obowiązkami wynikającymi ze zmienianych wymagań technicznych.

Zatem znowu ocena na plus 👍.

Nowe warunki techniczne 2024 - przepisy przejściowe

Nowe warunki techniczne 2024 – przepisy przejściowe w praktyce

Reasumując, zobacz co oznaczają przepisy przejściowe w praktyce 🤔.

Żeby dalej stosować dotychczasowe, stare przepisy o warunkach technicznych (czyli przepisy r.w.t. w brzmieniu sprzed nowelizacji) konieczne jest wydanie wymienionych powyżej decyzji, złożenie odpowiednich wniosków lub dokonanie zgłoszenia najpóźniej w dniu 14 sierpnia 2024 r. (środa).

Jednocześnie pamiętaj, że zgodnie z art. 57 § 5 kodeksu postępowania administracyjnego, termin będzie zachowany, jeżeli przed jego upływem Twoje pismo zostało:

1) wysłane na adres do doręczeń elektronicznych organu administracji publicznej, a  nadawca otrzymał dowód otrzymania, o którym mowa w art. 41 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (w przypadku korzystania z ePUAP, wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu administracji publicznej, a nadawca otrzymał urzędowe poświadczenia odbioru);

2) nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (obecnie jest to Poczta Polska S.A.) albo placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej albo państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;

a w szczególnych przypadkach 😉:

3) złożone w polskim urzędzie konsularnym;

4) złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej;

5) złożone przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku;

6) złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego.

Zmiany w przepisach techniczno-budowlanych 2024 – podsumowanie

Nowe warunki techniczne 2024  ➡ Pora na większe podsumowanie….

Wprowadzane przepisami nowelizacji zmiany do r.w.t. osobiście oceniam pozytywnie 😃.

Przede wszystkim usuwają pojawiające się w praktyce stosowania § 12 r.w.t. wątpliwości interpretacyjne. Liczę, że ujednolicą zasady sytuowania budynków w skali naszego kraju. Dotyczy to nie tylko wszystkich projektantów, ale przede wszystkim nasze kochane organy administracji architektoniczno-budowlanej.

Szkoda tylko, że prawodawca nie skorzystał z okazji żeby kompleksowo rozwiązać wszystkie praktyczne problemy w zakresie brzmienia § 12 r.w.t. 😞.

Nowelizacja ponownie pominęła kwestię odległości budynku od granicy działki budowlanej, na której jest sytuowany.

Biorąc pod uwagę cel, który przyświecał prawodawcy przy wprowadzeniu regulacji zawartej w § 12 ust. 1 r.w.t., w praktyce przyjmuje się, że normy sytuowania budynków, o których mowa w § 12 ust. 1 r.w.t., nie dotyczą odległości od granicy działek będących własnością inwestora.

Czyli wtedy, gdy obie graniczące ze sobą nieruchomości należą do jednego właściciela nie ma bowiem żadnego racjonalnego uzasadnienia, aby ograniczać właściciela w wykonywaniu jego praw.

W końcu w takiej sytuacji nie wchodzi w grę ochrona interesów właścicieli nieruchomości sąsiednich 😉.

Przesunięcie terminu nowego rozporządzenia o warunkach technicznych

Przesunięcie terminu wejścia w życie nowego rozporządzenia o warunkach technicznych

A na koniec jeszcze jedna ważna uwaga.

Okazuje się, że rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nie wygaśnie 20 września 2024r.

Czy wiesz, że zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 66 ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, najpóźniej do 20 września 2024 r. miały zostać zmienione wszystkie przepisy wykonawcze dotyczące warunków technicznych ?

Otóż, obowiązywanie przepisów wykonawczych, w tym  rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, zostanie wydłużone z 60 miesięcy do 84 miesięcy. Co ciekawe, przedłużenie nastąpi już po raz drugi.

Wydłużenie czasu obowiązywania przepisów wykonawczych, pozwoli na dokończenie prac nad nowym rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, które jest kluczowe dla prowadzenia procesu inwestycyjno-budowlanego.

Ponadto przepisy prawa budowlanego przewidują, że wydając nowe rozporządzenie, należy uwzględnić potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Zatem ogłaszam wszem i wobec ➡ Nowelizacja przedłuża czas obowiązywania rozporządzenia o kolejne dwa lata, czyli do dnia 20 września 2026 r. 📢🔊📣

No tak to już jest.

Plany (naszych prawodawców) pozostają planami, a życie…. życiem 😉.

Pamiętaj żeby koniecznie przeczytać:

Prawo budowlane 2024 cz. 1

Prawo budowlane 2024 cz. 2

FAQ

Kiedy wejdą nowe warunki techniczne 2024?

W roku 2024r. wejdą w życie dwie istotne nowelizacje Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Pierwsza zacznie obowiązywać z dniem 1 sierpnia 2024r. (pakiet przepisów przeciwdziałających tzw. patodeweloperce. Kolejne zmiany wejdą  w życie z dniem 15 sierpnia 2024r. (sytuowanie budynków po tzw. skosie; szersze zastosowanie elementów drewnianych przy wznoszeniu budynków.

Jakie warunki musi spełniać budynek mieszkalny 2024?

W zakresie nowych warunków technicznych 2024, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przewidziano aż 10 istotnych zmian:

🔹 Zwiększenie odległości między budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, które są budowane na sąsiednich działkach.
🔸 Zwiększenie odległości budynków produkcyjnych i magazynowych od budynków mieszkalnych.
🔹 Zmiana zasad planowania stanowisk postojowych dla samochodów osobowych, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
🔸 Zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej na publicznie dostępnych placach.
🔹 Zwiększenie wymagań w zakresie organizacji przy budynkach wielorodzinnych przyjaznych placów zabaw dla dzieci i miejsc do rekreacji dla osób ze szczególnymi potrzebami.
🔸 Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego.
🔹 Prywatność na balkonach w budynkach wielorodzinnych.
🔸 Większy nacisk na komfort akustyczny w mieszkaniach w budynku wielorodzinnym.
🔹 Wymóg pomieszczenia umożliwiającego odpowiednie warunki do przewinięcia dorosłej osoby ze szczególnymi potrzebami. Dotyczy budynków opieki zdrowotnej, administracji publicznej, w których prowadzona jest działalność w obszarze kultury, sportu, handlu, usług lub obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym lub lotniczym oraz na stacjach paliw.
🔸 Obowiązek realizacji pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania rowerów lub wózków dziecięcych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Zastosowanie powyższych nowych warunków technicznych 2024 za każdym razem będzie zależało od indywidualnych cech danej inwestycji. Każdy przypadek należy szczegółowo przeanalizować.

Jak zmieniały się warunki techniczne?

Od momentu wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mniej więcej co dwa lata zmieniały się warunki techniczne budynków.

Jednak w ostatnich latach największą nowelizację przewidziano w sierpniu 2024r. 👇

Pakiet przepisów mających na celu ukrócenie praktyk związanych z tzw. „patodeweloperką”, czyli z działaniami, które mają maksymalizować zyski kosztem dobrej architektury, zdrowego rozsądku, a czasem wymagań zawartych w przepisach. Dlatego też rozpoczęto proces porządkowania zasad budowy budynków wielorodzinnych z myślą o komforcie mieszkańców, ale również z uwzględnieniem interesów inwestorów.

Ponadto druga nowelizacja w zakresie ujednolicenia zasad sytuowania budynków po tzw. skosie. A także regulacje dotyczące szerszego zastosowania elementów drewnianych. Np. wykonywanie słupów czy belek z drewna struganego, dobrej jakości, bez konieczności stosowania kosztownych i niekorzystnych dla środowiska zabezpieczeń ogniochronnych.

Katarzyna Sabynicz
radca prawny

 

Zdjęcia: David McBee; Victor Smits; Amigos3D; Troy Mortier; Mohamed_hassan; DG-RA.

 

✳✳✳

Jak napisać dobrą umowę o roboty budowlane?

Pobierz bezpłatny poradnik !

Zastanawiasz się, jak napisać dobrą umowę o roboty budowlane ?

A może Twój kontrahent przedłożył Ci do podpisu wzór umowy i chcesz sprawdzić, czy zawiera odpowiednie zabezpieczenia?

Jeśli zamierzasz sporządzić albo już podpisać gotową umowę o roboty budowlane, to zapraszam do lektury mojego e-booka – „Jak napisać dobrą umowę o roboty budowlane? Poradnik krok po kroku ze wzorami klauzul umownych.”

Wychodząc naprzeciw Twoim pytaniom i wątpliwościom, przygotowałam darmowy ebook 🙂

Jest to poradnik wraz z przykładami gotowych podstawowych klauzul umownych! [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Katarzyna Sabynicz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Sabynicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Komentarze (0)

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Sabynicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: